ATC SCM20ASL Active Speakers
Availability:
Usually Ships in 48 - 72 Hours, however special orders do take longer
Shipping:
Free Shipping
  • ATC SCM20ASL Active Speakers; individual speaker in Oak, front no grille
  • ATC SCM20ASL Active Speakers; individual speaker in Oak, rear of speaker
  • ATC SCM20ASL Active Speakers; individual speaker in Oak, profile view
  • ATC SCM20ASL Active Speakers; individual speaker in Oak, angled
  • ATC SCM20ASL Active Speakers; individual speaker in Walnut, angled
  • ATC SCM20ASL Active Speakers; individual speaker in Cherry, angled
  • ATC SCM20ASL Active Speakers; individual speaker in Satin White, angled
  • ATC SCM20ASL Active Speakers; individual speaker in Satin Black, angled
  • ATC SCM20ASL Active Speakers; individual speaker in Burr Magnolia, angled
  • ATC SCM20ASL Active Speakers; individual speaker in Burr Poplar, angled
  • ATC SCM20ASL Active Speakers; individual speaker in European Walnut, angled
  • ATC SCM20ASL Active Speakers; individual speaker in Pippy Oak, angled
  • ATC SCM20ASL Active Speakers; individual speaker in Rosewood, angled
  • ATC SCM20ASL Active Speakers; individual speaker in Piano Black, angled
  • ATC SCM20ASL Active Speakers; individual speaker in Piano White, angled
Description
Introducing the SCM20ASL Active Speaker Pair
atc-scm20asl-oak-front-stereophonic.png
When perfornamce just can't be compromised
These loudspeakers are also available in PASSIVE versions. Please see this link to the SCM20PSL.
The active SCM20ASL features an on-board 250W Amp Pack. Simply pair with a suitable pre-amplifier, DAC/pre or streaming-pre-amp for stunning results.
atc-scm20asl-oak-profile-stereophonic.png
Special Order Finishes
The full list of finishes is shown below and note that some finishes have different pricepoints.
atc-scm20asl-oak-back-of-active-speaker-stereophonic.png
Technical Specifications
Mid/Bass driver
1 x 150mm/6″, SB75-150SL 8Ω
High Frequency Driver
1 x 25mm/1″, SH25-76S 6Ω
Low Frequency Cut-off
55Hz (-6dB, anechoic)
High Frequency Cut-off
25kHz (-6dB)
Matched Response
+/-0.5dB
Crossover Point
2.2kHz MaxSPL
108dB continuous
14dB peak (per pair, IEC Weighted Pink Noise, 1m, anechoic).
System Sensitivity
85dB  (@1m, pink noise, -18dBu, 1V input sens. 0dB bass boost)
Balanced Input
1 x Rear Panel Mounted Female XLR, pin 2 hot
Input Impedance
20kΩ (differential)
Input CMRR
>60dB at (10kHz)
Input Sensitivity
2.2dBu/1Vrms for full power
Input Sensitivity Control
-6dB switchable, -6dB variable. Total adjustment 2.2dBu/1Vrms to 14.2dBu/4Vrms
Bass Shelf
-2dB to +3dB, switchable in 1dB steps
Crossover Filters
2nd Order Linkwitz Riley
Amplifier type
Grounded Source MOSFET, class A/B, convection cooled
Output Power
Bass 200W (8Ω), H.F. 50W (8Ω)
THD+N
<0.0017% /-95dB (1kHz, 1dB below rated power, 90kHz BW)
Frequency Response
<2Hz to>200kHz (-3dB)
Limiter
ATC Active FET Momentary Gain Reduction
Electronic amp protection
Amplifier d.c. offset and over-temperature (both indicated by rear panel LED)
Mains Input
220-230V or 115V, factory set. Please observe panel markings and labels!